Żywice fotopolimerowe i filamenty do drukarek 3D – co warto wiedzieć?

Jeśli szukasz filamentu do drukarki 3D, koniecznie sprawdź cadxpert.pl.

Firma CadXpert oferuje wszechstronny wybór materiałów do druku 3D: żywice fotopolimerowe, filamenty i inne. Materiały do drukarek 3D można rozdzielić na 4 kategorie:
– SLS – spiekany selektywnie proszek poliamidowy,
– SLA – utwardzane promieniem laserowym żywice fotopolimerowe o różnych własnościach,
– PolyJet – utwardzane promieniowaniem ultrafioletowym płynne żywice fotopolimerowe,
– FDM (skrót fused deposition modeling) – warstwy ciekłych filamentów (tworzyw termoplastycznych). Dzieli się ono na dwie podkategorie: FDM do błyskawicznego prototypowania z ekonomicznych termoplastów oraz FDM przemysłowe używane do zaawansowanego wytwarzania z funkcjonalnych tworzyw termoplastycznych.

Filament do drukarki 3D – wszechstronny termoplast w przystępnej cenie

Filament to tworzywo używane do druku 3D w technologii FDM. Ta technologia druku i materiał są używane do testowania funkcjonalnego, jak również do ekspresowego prototypowania z prostych w obróbce surowców oraz seryjnej produkcji. Jakie filamenty są przeważnie wykorzystywane w drukarkach 3D? Przede wszystkim sięga się po materiały inżynieryjne (między innymi te o wysokiej udarności) bądź charakteryzujące się specjalnymi własnościami (przykładowo odpornością na ogień) oraz proste do modelowania PLA (poliestry alifatyczne). Technika druku FDM daje rezultaty równe wydrukom pozyskanym za pomocą innych szeroko stosowanych metod, czyli termoformowania i wtrysku. Nadrzędne zalety filamentów to proekologiczny sposób ich wytwarzania (czysty a przy tym nietoksyczny, wobec tego wytworzone z jego pomocą prototypy mogą być stosowane np. w biurach), wysoka dostępność, jak również rozsądna cena idąca w parze z dobrą jakością druku 3D.
W ofercie firmy CadXpert w technologii FDM znajdziemy filamenty:
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery.

Inne materiały do druku 3D – wykorzystanie żywic fotopolimerowych

Oprócz filamentów, w asortymencie firmy CadXpert znajdują się także wiele innych materiałów do drukarek 3D. W stereolitografii (inaczej technologii SLA) są to m.in. materiały:
– dentystyczne,
– inżynieryjne,
– odlewnicze,
– standardowe.
Jakie zastosowanie ma ciekła żywica fotopolimerowa, którą utwardza się promieniem lasera? Niezwykle szerokie. Głównie korzystamy z niej w przemyśle i medycynie do druku 3D modeli koncepcyjnych i prototypów, a także rozmaitych detali wymagających gładkiej powłoki.
Z kolei dla technologii PolyJet są to m.in. materiały:
– medyczne,
– transparentne,
– imitujące polipropylen.
PolyJet jest uważana za niezmiernie precyzyjną oraz wszechstronną technologię drukowania w 3D. Ciekłe żywice fotopolimerowe są utwardzane warstwa po warstwie za pośrednictwem światła ultrafioletowego. Za sprawą swoich cech mają zastosowanie przeważnie jako prototypy: inżynieryjne, imitujące wyrób końcowy, anatomiczne oraz koncepcyjne. Z tego materiału wytwarzane są także opakowania, pojemniki oraz inne artykuły użytkowe.

Nasz adres:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]