Szczękowy, crossowy, otwarty – typy kasków motocyklowych

Potrzebujesz kasku motocyklowego? Wejdź na https://bit.ly/2VgvcOt.

Każdy miłośnik motocykli ma świadomość, iż fundamentem posiadania minimum bezpieczeństwa w trakcie jazdy jest nałożenie kasku. Bez znaczenia, czy wykorzystujemy motor od czasu do czasu, czy jest on naszym jedynym środkiem transportu – na każdy przejazd musimy założyć kask motocyklowy, dlatego że takie zobowiązanie narzucają nam przepisy kodeksu drogowego. Ich nieprzestrzeganie grozi nałożeniem punktów karnych i mandatu, jednakże może mieć także o wiele nieprzyjemniejsze następstwa – w razie wypadku kierowca (lub jego pasażer) nie mający kasku narażeni są na rozległe obrażenia, a nawet śmierć.

Rodzaje kasków motocyklowych

Kaski motocyklowe różnią się od siebie designem i przeznaczeniem. Istnieją cztery główne typy kasków:
Kaski szczękowe – ich określenie wywodzi się od tego, iż mają ruchomy (opuszczany i podnoszony) moduł części żuchwowej. To powoduje, iż są nadzwyczaj komfortowe – da się w nich bez trudu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać z kimś, czy napić się wody bez potrzeby zdejmowania kasku.
Kaski integralne są uniwersalne i z tej przyczyny bodajże najczęściej wybierane przez kierowców, bowiem można ich używać do jazdy na skuterze, jak i na motorze sportowym, szosowym. Ich charakterystyczną własnością jest zwarta struktura, co powoduje, że są one uznawane za najbezpieczniejsze, aczkolwiek nie najwygodniejsze.
Kaski crossowe, czyli kaski enduro bądź off-road, to kaski gwarantujące wysoki poziom ochrony, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Znamionują się bardziej opływową konstrukcją, niewielką waga i brakiem szybki. Żeby z niego korzystać należy zaopatrzyć się też w gogle.
Kaski otwarte nie posiadają w ogóle części chroniącej żuchwę – skorupa ochrania wyłącznie górną część czaszki. Nie ważą dużo, ale nie zapewniają dużego poziomu ochrony, więc przeznaczone są dla osób poruszających się na motocyklach rozwijających niską prędkość (jak cruisery) oraz na skuterach.

Zamawiamy kask na motocykl – na co uważać?

Poszukując kasku na motocykl miejmy na uwadze, iż po drogach w Polsce można poruszać się wyłącznie z kaskami posiadającymi homologację, zatem dopytajmy o to zawsze przed zakupem. Ponadto zwróćmy uwagę m.in. na to czy wypatrzony przez nas kask został wyprodukowany z materiałów najlepszej jakości, czy wyściółka sprawnie odprowadza wilgoć oraz czy jego ciężar nam pasuje i nie wywołuje bólu karku.

Nasz adres:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]