Problem pyłu zawieszonego w atmosferze trafił już do świadomości każdego Polaka i rzadko bywa lekceważony. Obywatela naszego kraju dostrzegli, iż jakość powietrza, którym codziennie oddychamy, niewątpliwie oddziałuje na nasze zdrowie. Niemniej jednak tak długo jak nie zostaną zastosowane systemowe rozwiązania, każdy powinien samodzielnie zatroszczyć się o swoje samopoczucie, na przykład poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.
Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka na krajowym rynku
Im bardziej zurbanizowany rejon, tym większe jest ryzyko występowania dużej kondensacji PM10 oraz PM2,5, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój wielu schorzeń układu oddechowego narażeni są głównie mieszkańcy dużych miast i terenów w sąsiedztwie zakładów przemysłowych wydalających do atmosfery obfite ilości pyłów zawieszonych. Codzienne używanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na pokaźne zmniejszenie szkodliwego oddziaływania zanieczyszczeń na zdrowie. Oczyszczacze powietrza wielu renomowanych producentów, jak m.in. GREE, Blueair bądź Webber, od lat znajdują się w ofercie wielu sklepów, zatem nie jest to już coś nowego na rodzimym rynku. Co interesujące, poza eliminacją z atmosfery drobinek pyłu, często posiadają one też inne przydatne funkcje.
Rodzaje i przeznaczenie oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza dostępne są w wielu rozmiarach, dlatego łatwo kupimy urządzenie stosowne do danej objętości wnętrza. Są to urządzenia niezbyt duże, dlatego bez ograniczeń daje się je przestawiać między pomieszczeniami. Prócz eliminowania z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, wychwytują one dodatkowo drobnoustroje oraz grzyby, które mogą być źródłem szeregu chorób lub reakcji uczuleniowych, jak również niebezpieczny formaldehyd. Dużo oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje i nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza we wnętrzu orzeźwiającą atmosferę, a przy tym przynosi mocniejszy sen. Część oczyszczaczy ma też czujniki ostrzegające o obecności CO2. Kupno oczyszczacza powietrza poleca się głównie osobom cierpiącym na alergie.