Odprowadzanie wody opadowej z dachu – systemy rynnowe

Więcej o systemach rynnowych na www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak montaż systemów rynnowych. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie moduły wchodzą w ich skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do ścieków.

Rynny plastikowe, metalowe albo PCV – które kupić?

W asortymencie dystrybutorów dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z różnych materiałów – między innymi z metalu bądź tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku i tego, jak bardzo jest on wystawiony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania powinno się więc skonsultować z fachowcem.

Nasz adres:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08