Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Znajdź łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach ciężarowych, osobowych, dostawczych i terenowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. Żeby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i poruszania się po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]