Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Jeśli chcesz nabyć kantar dla konia, koniecznie wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest fragmentem uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, bowiem jedyną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on być dobrany do wymiarów i kształtu głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania zadrapań. Jak więc znaleźć najlepszy kantar? Na które jego cechy powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany czy taśmowy – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

Na rynku odnajdziemy różne typy kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane i taśmowe. Te pierwsze, zwane także halterami, są rekomendowane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może sprawować nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia dużo bardziej komfortowy jest jednak kantar taśmowy bądź skórzany. Dużo większą wygodę gwarantują kantary podszywane – np. sztucznym lub prawdziwym futrem, które można odpinać celem umycia. Kantar tego typu wspaniale zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów lub ćwiczeń.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Kantary produkowane są w paru rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Następny to shetty (0), którego powinni używać właściciele pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla trakenów, koni półkrwi arabskiej, wielkopolskich oraz huculskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron czy konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]