Czym zachęcić nastolatka do czytania? Kupuj mu książki młodzieżowe!

Więcej o książkach dla młodzieży.

Młodzież wychowywana w XXI w. ma coraz mniejszy kontakt z szeroko pojętą literaturą. Młody człowiek wybiera przede wszystkim błyskawiczną rozrywkę w telewizorze, na komputerze czy w telefonie, a po książkę zazwyczaj sięga wtedy, kiedy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I właśnie z powodu konieczności poznawania starych tekstów literackich dla wielu licealistów czytanie dla rozrywki stało się niepojętym konceptem.

Literatura młodzieżowa – historie dla młodego pokolenia czytelników

Licealiści nie nie powinni ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. Wydawana jest mnóstwo literatury młodzieżowej zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy rozważają kwestie i opowiadają historie intrygujące młodszą generację czytelników. Ten typ literatury uzyskał nawet swoją nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści pisane dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Książki dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu m.in thrillery, fantasy i obyczajówki. Jednak cechą wspólną tych publikacji jest odwołanie się wyraźnie do najprostszych doświadczeń młodego człowieka. Powieści te piszą zatem o poznawaniem swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami, pierwszych zauroczeniach, nawiązywaniu i utracie przyjaźni i odkrywaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla młodzieży pozwala licealistom poczuć, że inni także doświadczają jednakowych problemów w czasie dorastania.

Czemu warto zachęcać Czytanie literatury dla młodzieży z czasem daje korzyści

Rekomendujemy proponować nastolatkom ciekawe dla nich powieści, ponieważ zaktywizowanie w nich chęci czytania dla rozrywki z biegiem lat daje mnóstwo korzyści. Dziecko, które często czyta operuje szerszym słownictwem i dobrze daje sobie radę z gramatyką oraz ortografią, co zauważalnie ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Ale odkrywanie dylematów innych osób w tym samym wieku to również sposób na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz lepsze poznanie siebie i prywatnych zainteresowań. Co kluczowe, najbliżsi w żadnym wypadku nie powinni kpić z zainteresowań dziecka. Jeśli więc dziecko chętniej sięga po historie o wampirach bądź elfach nie komentujcie, że to bezsensowne i dajcie mu się nimi radować!

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa