Dowiedz się więcej o banknotach kolekcjonerskich NBP na goldbroker.pl.
Kiedy słyszymy o kolekcjonerstwie, jednym z natychmiastowych skojarzeń obok bibliofilstwa i filatelistyki jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi interesują się hobbyści. W połowie minionego wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych pieniędzy zastępczych.
Banknoty – od wieków zadziwiają drobiazgowym designem
Mało kto wie, iż pierwowzory papierowych środków pieniężnych pojawiły się nie na Starym Kontynencie, ale w Chinach. Pierwotna ich wersja, zbliżona w swojej funkcji najbardziej do dzisiejszych weksli, pojawiła się w II w. p.n.e. w czasie rządów Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Papierowe banknoty w formie w jakiej funkcjonują dzisiaj formowały się z kolei od VII do XII w. w czasie władzy Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Stanowiły one udogodnienie dla handlarzy, ponieważ dzięki nim mogli przemieszczać się na duże odległości bez dodatkowego ciężaru w formie monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o środkach pieniężnych z papieru z opowieści znanych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w państwach europejskich zaczęto je stosować powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Sukcesywnie tę metodę płatności za towary i usługi przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest spychana na boczny tor przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Być może wzięło się coraz żywsze zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, jako że nie tylko niosą one ze sobą walory historyczne, ale też artystyczną – od wieków wszak fascynują drobiazgowym wzornictwem.
Banknoty kolekcjonerskie a banknoty obiegowe
Osoby kolekcjonujące banknoty, tak jak nimizmatycy, zbierają przeważnie banknoty obiegowe z rozmaitych stron świata. Są one stosunkowo łatwo osiągalne, chociaż koszt ich kupna bywa ogromny – wszystko w zależności od ich kondycji i daty emisji. Osobną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w małym nakładzie, przeważnie w związku z upamiętnieniem zasłużonych osób ze świata polityki, nauki oraz kultury czy historycznych wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł wypuszcza NBP. Upamiętniają one między innymi 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (nominał 10 zł) czy 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej banknot 20 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza zdumiewającymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, recto-verso i mikrodruki.
Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]