Uchwyt na rowery na hak czy bagażnik dachowy? Różnice

Jeśli potrzebujesz bagażnika rowerowego na hak, koniecznie wejdź na ebagaznik.pl.

Budowa ścieżek rowerowych nie tylko w największych miastach, ale też w wielu miasteczkach turystycznych w kraju i za granicą doprowadziła to tego, że pakując się na urlop pragniemy zabrać dodatkowo rower. Gdy nasz rower to „składak”, a przy tym jedziemy sami, można włożyć go do bagażnika samochodu. Trudności pojawiają się, jeśli wyjeżdżamy w dużym gronie i chcemy zapakować dwa lub trzy rowery. W takim przypadku trzeba użyć platformy rowerowej.

Czy platforma rowerowa wpływa na kierowanie pojazdem?

Rowery da się transportować na dachu pojazdu, instalując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, bądź na platformie rowerowej montowanej na haku. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja umożliwia transport aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, jednak mają też kilka minusów. Umocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, może być niełatwe w szczególności dla osób o niskim wzroście. Poza tym zamocowanie rowerów na dachu zmienia wysokość samochodu, i o ile z reguły nie jest to przeszkodą w trakcie przejazdu pod niewysokimi bramami, mostami oraz kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność pojazdu ze względu na większą podatność na intensywne podmuchy wiatru. Natomiast platformy rowerowe zakładane na hak wydłużają auta, z tej przyczyny osoby nimi kierujące powinni zachować szczególną ostrożność w trakcie cofania oraz parkowania tyłem auta. Rowery umieszczone na platformie często też sterczą poza boczny obrys samochodu, co może być utrudnieniem przy wymijaniu innych uczestników ruchu na ciasnych uliczkach.

Bagażnik rowerowy na hak – sprawdzić przed jego zamówieniem?

Postanawiając o kupnie platformy rowerowej na hak należy przedtem odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jest to dość drogi zakup, tym samym powinno się już na wstępie oszacować jaką ilość jednośladów ostatecznie będziemy potrzebowali przetransportować. Platforma rowerowa uznanej firmy, przykładowo od Thule, posłuży nam kilkanaście lat i jeśli kupujemy ją w celu wzięcia jej na rodzinne wyjazdy, opłaca się wybrać taką, na której ulokujemy 3 czy też 4 jednoślady. Innym ważkim czynnikiem jest oszacowanie całkowitego ciężaru rowerów – przed kupnem platformy powinno się upewnić się czy uniesie ona ciężar jaki chcemy na niej umieścić. Sprawdźmy również jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Więcej uchwytów podtrzymujących jednoślad w miejscu obniża szanse na jego obluzowanie się w trakcie przewozu, skutkujące możliwym porysowaniem karoserii. W razie niepewności, jaką platformę na rower zamówić, rekomendujemy zwrócić się po poradę do reprezentanta sklepu mającego w ofercie taki sprzęt.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]