Jak przebiega leczenie kanałowe?

Złamanie zęba, martwica, zaawansowana próchnica, zapalenie miazgi bądź konieczność przygotowania korzenia do protezownia – te kazusy łączy fakt, że zwykle w ich przypadku leczenie kanałowe. Chociaż nazwa ta u większości pacjentów wywołuje dreszcz grozy, w rzeczywistości nie powinniśmy się obawiać tej terapii. Obecnie stomatologia dysponuje nowoczesnym sprzętem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet największych ubytków nie będzie wiązało się z bólem.

Etapy leczenia kanałowego

Pierwszy etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i pozbycie się z niego miazgi zmienionej chorobowo. W jej skład wchodzą nerw oraz naczynia krwionośne, dlatego leczenie kanałowe wymaga zaaplikowania efektywnego środka znieczulającego. W kolejnym kroku wykonuje się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to wypełnienie kanału zęba metalem szlachetnym, materiałem kompozytowym, ceramiką albo cementem szkło-jonomerowym.

Wybierz dobrego stomatologa do wykonania endodoncji mikroskopowej?

Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Warto w związku z tym wybrać dobrego specjalistę, który go zrealizuje. Gwarancją tego, że leczenie będzie udane są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Pozwala to dentyście na głębokie oczyszczenie, a następnie dokładne wypełnienie kanału, co spowoduje, że kolejne zabiegi nie będą już potrzebne.