Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Najlepszą metodą na uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty zębowe. Sprawdzą się zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i gdy brak nam pojedynczych zębów. Ich najważniejszymi zaletami są naturalny wygląd i stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja – implant wraz z ceramiczną koronąwygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Przed ich założeniem nie ma wymogu szlifowania przyległych zębów, jest to zatem mniej uciążliwe dla pacjenta aniżeli założenie pełnej protezy lub mostu. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ów proces i jak należy się do niego przygotować.

Implanty zębów – jak przebiega ich wstawienie?

proces wszczepienia implantów zębowych rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Poza nim istotne jest również odpowiednie nastawienie i opanowanie nerwów. W następnej kolejności dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. Pozwala to na dotarcie do tkanki kostnej i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu stosuje się techniki piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To najtrudniejszy etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego precyzji i wyczucia. Dokładność istotna jest też przy umieszczeniu implantu zęba w kości. Kiedy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarz musi już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a strach przed bólem

Myśl o wszczepieniu implantu zęba budzi u części pacjentów przerażenie związane z potencjalnym silnym bólem odczuwanym w trakcie zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest kompletnie nieuzasadniony. Nowoczesna implantologia korzysta z niezwykle efektywnych środków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo wrażliwi na odczuwanie bólu mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie eliminującego możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.