Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

W toku budowy każdego obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania należy zadbać o poprawne zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do nieprawidłowo albo w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich wytrzymałość i potencjał izolacji cieplnej, jak również przyczynić się do rozrostu szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Które części budowli trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie należy chronić przed wilgocią należą zwłaszcza fundamenty, balkony, piwnice, dachy i tarasy zielone, a więc te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z czy też opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z rzeczoznawcami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej techniki warto użyć w odniesieniu do poszczególnych segmentów budynku. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, aby każda warstwa miała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się również balkony.

Komu zlecić przygotowanie hydroizolacji?

Ważne jest, aby planowanie hydroizolacji, powierzyć kompetentnej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, inwestorzy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami podczas prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem węży iniekcyjnych, taśm PVC, uszczelek pęczniejących czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zlecenie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi uszczelnieniem, inwentaryzacją i naprawą przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.