badania psychotechniczne Bielsko Biała, badania psychologiczne kierowców Bielsko

Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji zgodnie z przepisami powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiego reagowania, percepcja szybkości, podzielność koncentracji i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]