Od czego zależy koszt wydruku 3D?

Czy można oszacować koszt druku 3D?

Dostępność zamówienia wydruku 3D każdej makiety, projektu czy elementów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu obniża koszty ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile celem firmy jest ciągła produkcja, zwykle decyduje się ona na zakup własnych drukarek 3D i zatrudnienie profesjonalistów do ich obsługi. Natomiast jeżeli potrzeba skorzystania z modelu 3D jest epizodyczna czy też w grę wchodzi produkcja elementów o niskim nakładzie, tańszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach przy opracowaniu planu projektu pojawia się nie raz pytanie: jak oszacować cenę druku 3D?

Końcowy koszt wydruku 3D – co na nią wpływa?

Na finalną cenę wydruku 3D ma wpływ mnóstwo czynników. Podmiot zlecający wydruk 3D nie zawsze posiada przygotowany do druku plik we właściwym formacie (STEP albo STL), z pomocą którego można wstępnie oszacować koszt realizacji zlecenia. Często zlecający przygotowuje jedynie fizyczny model lub rysunek projektowy. To sprawia, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa z powodu potrzeby przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego obiektu przy pomocy skanera 3D, względnie przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Dodatkowe czynniki znamiennie wpływające na ostateczną cenę wydruku to, naturalnie, dobór samej technologii druku, jak również tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to z reguły od tego, czy wydruk będzie miał procentowe czy całkowite wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dodatkowej obróbki (np. wygładzenia albo montażu dodatkowych elementów).

Chcesz skalkulować cenę wydruku 3D? Prześlij plik do zleceniobiorcy

Nie można właściwie wyliczyć ceny druku 3D bez uprzednich konsultacji z firmą, u której postanawiamy zrealizować to zlecenie. W tym celu powinno się przekazać jej plik do oceny ewentualnie, jeżeli nim nie dysponujemy, wypełnić formularz i rzetelnie opisać specyfikę zlecenia. Szacunek kosztu druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest bezpłatny. Eksperci CADXPERT służą też pomocą przy wyborze materiału i odpowiedniej techniki druku.

Nasz adres:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]