Co trzeba wiedzieć o kursie z ochrony danych osobowych?

Podstawowym oficjalnym dokumentem w Polsce, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Również dziś definiuje ona ten termin i mówi, jak należy ich używać. W myśl ustawy dane osobowe to każde dane, które pozwalają na zidentyfikowanie konkretnego człowieka bez złożonych działań. Do danych osobowych zakwalifikować można zatem numer PESEL, nazwisko i imiona oraz adres, lecz również tak zwane dane wrażliwe – m. in. wiadomości o możliwych wyrokach, wyznaniu czy stanie zdrowia. O ich bezpieczeństwo należy zadbać tym bardziej, że dzięki nowym technologiom ich zdobycie oraz przetwarzanie jest banalnie proste.

Do kogo są adresowane jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Niektóre dysponują jedynie danymi swoich pracowników, pozostałe zaś uzyskują dojście również do danych klientów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, podczas których nauczą się, w jaki sposób zagwarantować im ochronę. Jest to naprawdę istotne, gdyż po zauważeniu nieprawidłowości GIODO ma prawo zasądzić dotkliwe kary – po pierwsze finansowe, ale w niektórych przypadkach także więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – zasady

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich pracowników administrujących tego typu danymi – są to między innymi pracownicy składnic akt, do spraw rekrutacji bądź sekretariatów. W jego cenę zaliczają się również materiały pomocnicze, dzięki którym uczestnicy szybciej przysposobią wiedzę. Po zakończeniu kursu, podczas którego nauczą się, jak zapewnić ochronę informacji, uczestnicy dostają specjalne certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu i zazwyczaj zamykane są tego samego dnia.