Chroń budynek przed wilgocią – o hydroizolacji fundamentów

Osłona fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich konstrukcji, a wykwity pleśni i grzybów za czasem odbiją się negatywnie na samopoczuciu lokatorów.

Kto wykona hydroizolację fundamentów?

Projektując budowę obiektu, powinno się zlecić opracowanie najlepszej metody hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale także w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnej sytuacji. Wszak zastosowanie należytych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Istotna jest też gruntowna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można zbadać czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje ryzyko podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, iż po deszczu fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią stosuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej zastosować ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów również powinno się powierzyć profesjonalistom, bo kardynalnym błędem niewykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub wykorzystanie ich tanich zamienników, nie posiadających podobnych parametrów wodochronnych. Niewłaściwe wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów niedobranych do poziomu obciążenia wilgotnością może powodować, iż będzie ona nieskuteczna.