Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się bezskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek często powracających stanów zapalnych albo zaawansowanej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące niemiłe odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.