Szalunki – gdzie się je stosuje?

Dowiedz się więcej o szalunkach Peri

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Głównie wykorzystuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wówczas są one niezbędne do tego, by nadać im należyty kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się też podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie otworów na okna, bramy i drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.

Typy szalunków

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami czy też drewnianych desek, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – wielu wykonawców i inwestorów stawia więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z drewna, metalu bądź sklejki, a także łączyć w sobie 2 lub 3 surowce. Na ogół jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają narożniki, głowice ze aluminium lub stali, łączniki i belki.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt i ekip, które świadczą odmienne usługi. Zakup wszelkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku byłby zupełnie nierentowny . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]