Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Więcej szczegółów o sklejce Peri

Deski szalunkowe to istotny komponent konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wykonane z innego materiału, jednakże przeważnie stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić budynki z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki znajdują też zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół stosowane były deski z litego drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego w dzisiejszych czasach wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – z reguły z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji stosuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi często wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]