Hydroizolacja fundamentów – chrońmy domy przed wilgocią

Stawiając na budowę jakiejkolwiek nieruchomości, należy mieć na uwadze przeróżne prace. Do tych uznawanych za najważniejsze zaliczane są hydroizolacje fundamentów. Jest to na tyle istotna część prac, że najlepiej ich wykonanie zlecić specjalistom posiadającym bardzo dużą wiedzę oraz długoletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest to tak ważna sprawa?

Hydroizolacja fundamentów bardzo dobrze chroni budynek przed wpływem wody. Powinno się wiedzieć, że bezpośredni wpływ wody na fundamenty może mocno zmniejszać właściwości termiczne nieruchomości. Pojawia się wtedy wyziębienie ścian, które są z tego powodu znacznie bardziej narażone na atak grzybów wywierających negatywny wpływ na zdrowie lokatorów. Aktualnie wykorzystywane są dwa typy izolacji: przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna stosowana jest wówczas, gdy woda gromadzi się nieopodal konstrukcji budynku. Jest doskonała także w przypadku, gdy woda wywiera ciśnienie mające charakter hydrostatyczny na strukturę fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa zaś zapewnia ogólne zabezpieczenie przed wpływem wody i wilgoci w wypadku, gdy nie jest wywierane ciśnienie na poszczególne elementy konstrukcyjne.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest stosowana

Hydroizolacje fundamentów wykonuje się aktualnie zarówno w budynkach mających charakter mieszalny, jak i w przemysłowych. Powinno się wiedzieć, że przy wykonywaniu hydroizolacji fundamentów konieczne jest zabezpieczenie miejsc mających charakter trudno dostępny. Są to łączenia ścian, narożniki i załamania. W związku z tym zrobienie hydroizolacji wiąże się z koniecznością stworzenia oddzielnego planu prac. Wykonanie hydroizolacji najlepiej jest powierzyć specjalistom, którzy mają tak kwalifikacje, jak i umiejętności praktyczne w tego typu przedsięwzięciach. Tylko wówczas można być pewnym, że wszystko zostanie wykonane tak, jak powinno, a sama izolacja rewelacyjnie spełni swoją rolę.