Podłogi drewniane – porady dotyczące montażu paneli

Więcej o panelach drewnianych podłogowych.

Panele podłogowe wizualnie niewiele różnią się od posadzki z drewna, a kupisz je o wiele taniej. Niskie ceny to tylko pierwsza z wielu dobrych stron paneli podłogowych – ich zamontowanie jest wszak banalnie łatwe, więc wszyscy uporamy się z tym zadaniem bez korzystania z usług profesjonalistów. W jaki sposób zatem układać panele podłogowe?

Przygotuj podłoże pod panele podłogowe

Panele podłogowe nie lubią wilgoci – poziom wilgoci nie może być większy, niż 3%. Powinieneś pamiętać także o oddzieleniu ich od podłogi – najlepiej nada się do tego folia PE o gramaturze przynajmniej jednej piątej milimetra i wełna kamienna. Po powrocie ze sklepu nie odpakowuj paneli – nie uszkodzisz ich, odstawiając je na czterdzieści osiem godzin – dzięki temu wszystkie wyschną. Wszystko gotowe?

Najważniejsze zasady układania paneli podłogowych

Rozpoczynając montaż paneli, pamiętaj o najważniejszym – najlepiej robić to zaczynając od rogu pokoju. Przed pracą, dokładnie obejrzyj każdy z nich i zwróć uwagę na ewentualne wady fabryczne, bowiem później producent może nie uznać reklamacji. Zadbaj też o temperaturę podłogi – absolutnie minimum to 15 stopni Celsjusza. Układaj je prostopadle do źródła światła, a w wąskich pomieszczeniach – w ten sposób, by dłuższa krawędź przylegała do dłuższej fasady. Z połączeniem paneli, dzięki nieskomplikowanemu systemowi klików, nie będziesz miał najmniejszych trudności.

Panele podłogowe powinny pracować

Wykonane z materiałów drewnopochodnych, panele podłogowe są wrażliwe na skoki ciepła w domu. Pamiętaj zatem o odstępach dylatacyjnych o rozmiarze minimum jednego centymetra – będą mniej zauważalne, kiedy zamontujesz też listwy podłogowe.

Nasz adres:
Baltic Wood
ul. Fabryczna 6a
38-200 Jasło

Tel.: +48 13 491 65 00
E-mail: [email protected]