Jak przygotować się na trekkingi?

Dowiedz się więcej o trekkingi Himalaje

Wędrówki po wysokich szczytach kojarzymy zwłaszcza z bardzo doświadczonymi wspinaczami. Tymczasem do trekkingów niepotrzebne są zazwyczaj takie umiejętności – w różnych górach wytyczono wszak trasy, z jakimi upora się dowolny miłośnik gór – jeśli rzecz jasna jest wyposażony w właściwe akcesoria, tj. kijki zapewniające stabilność na nierównych nawierzchniach oraz buty z przyczepną podeszwą. Na najtrudniejszych fragmentach potrzebna okaże się również obecność sprawdzonego instruktora, który powie, jak używać opcjonalnego, gwarantującego ochronę sprzętu. W jakich sytuacjach jednak będzie on niezbędny? W jakich górach zazwyczaj odbywają się trekkingi?

Trekkingi – co będzie niezbędne?

Trekkingi są niekiedy prowadzone w bardzo trudnym obszarze, co sprawia, że potrzebne stają się narzędzia ułatwiające przejście szlaku. Najistotniejszymi wśród nich są niewątpliwie raki, które zapewnią stabilizację nawet na oblodzonych szlakach – a na wysokich szczytach uświadczyć je możemy również wiosną. Na stromych podejściach pomocny będzie też czekan. Do korzystania z tych narzędzi niezbędne będą właściwe umiejętności – z tego powodu niedoświadczeni turyści na trekkingi powinni udać się razem z instruktorem, bo ten powie nam, jak bezpiecznie pokonać szlak.

Trekkingi w Europie oraz na świecie

Trekkingi umożliwiają zwiedzenie najbardziej interesujących szczytów na świecie, które zazwyczaj okazują się niedostępne dla zwykłych gości. Najchętniej prowadzone są w najwyższych górach – polscy górołazy często wyjeżdżają w pobliskie Tatry, a poza tym w Alpy czy na skandynawskie fiordy. Dużym uznaniem w gronie fanów trekkingu szczyci się również Kilimandżaro i góry Peru. Turyści, którzy mają już pewne umiejętności w wędrówkach po górach mogą natomiast wybrać się w Himalaje – trekkingi organizowane są tam m. in. u podnóża Broad Peak i Everestu.

Nasz adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]