Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś natomiast, wykorzystując odpowiednie narzędzia i – co najważniejsze – efektywne leki przeciwbólowe, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, że leczenie będzie w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, jeśli rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich sprzętów, dzięki czemu dentysta może dostać się do najgłębiej zlokalizowanych tkanek zęba. Dobrze jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym używa się też innych, często naprawdę złożonych technicznie narzędzi. Których?

Endodoncja mikroskopowa – sprzęt

Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku lekarza, minimalizując prawie całkowicie ryzyko różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest także sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności ułatwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze stosują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie wizyty oraz poprawienie samopoczucia leczonego.

Leczenie kanałowe – dla kogo refundowane?

Decydując się na leczenie kanałowe należy pamiętać, iż nie we wszystkich przypadkach jest ono refundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest osobom poniżej 18 lat. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli jest ono niezbędne, dobrze udać się do dentysty posługującego się nowoczesnymi narzędziami i wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.