Czym zajmuje się urologia?

Dowiedz się wszystkiego o urologii w Krakowie.

U sporej części pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, uważane są jako bardzo intymne, co powoduje, że osoby, które odnotowały u siebie niepokojące objawy choroby, nierzadko wahają się przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednakże może rodzić poważne następstwa dla układu moczowego.

Nie bagatelizuj tych objawów! Zobacz, kiedy należy zapisać się do urologa

Zadaniem urologii jest identyfikacja i leczenie diagnostyką i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają między innymi za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein. Na problemy z układem moczowym może wskazywać wiele rozmaitych symptomów, które nierzadko są ignorowane przez chorych z nadzieją, że same miną. Na jakie w związku z tym objawy należy zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako bodziec do niezwłocznego umówienia się na badanie urologiczne? Są to głównie wszelkie zmiany dotyczące moczu, a więc jego ciemniejsza barwa, spienienie czy obecność w nim krwi lub ropy, ale również pieczenie bądź ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, popuszczanie moczu bądź wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy są też mniej oczywiste, np. spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból podbrzusza lub pleców. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni powinni zgłosić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką, utrzymaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą zmiany na jądrach lub prąciu. Trzeba też zaznaczyć, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci przychodzą do poradni lekarza urologii?

Pacjenci bardzo często przychodzą do gabinetu urologa celem uzyskania porady odnośnie wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu) oraz leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra bądź stulejki. Urolodzy każdego dnia wykonują także sporo trudnych zabiegów, takich jak plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]