Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna, precyzyjna metoda

Zobacz więcej informacji o biopsji fuzyjnej w Krakowie na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem postaci i wielkości do kasztana jadalnego. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak ważka jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość rozpoznania przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego wykrycia groźnych zmian rakowych. Warto zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można bagatelizować ryzyka jego potencjalnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy odwiedzić urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli alarmujące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. problemy z erekcją i wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, a także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Żeby natomiast mieć bezsprzeczną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą wykorzystania równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który zazwyczaj trwa około 30 minut. Dodatkowo pacjent pozostaje również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona praktycznie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. mała krzepliwość krwi, posiadanie rozrusznika serca czy uczulenie na niektóre leki. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]