Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Chcesz nabyć obrączki Kraków? Zobacz tu

Dla wielu ślub jest niezmiernie poruszającym dniem życia. Ceremonia ta łączy Państwa Młodych po wsze czasy, a znakiem ich wierności, uczucia i zaangażowania są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki – cząstka ceremonii ślubu od XIII w.

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, więc mają one wspólną historię, która sięga kilkuset wieków przed naszą erą. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu ślubu. Mało osób wie jednak, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później. I choć wcześniej zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyrywali się na wojenne eskapady, aczkolwiek zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w wielu państwach, jak przykładowo w Kanadzie, w Meksyku, w Egipcie albo na Słowacji, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz mierzy obrączki razem, jednak obyczaj podpowiada, że narzeczona nie powinna finansować ich zakupu, ponieważ jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki – dopisz cytat, imię małżonka albo datę ślubu

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się delikatniejszą estetyką. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z najrozmaitszych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz) reprezentujące siłę miłości. Współcześnie do ich wytworzenia używa się przeważnie złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, są one również w wielu przypadkach zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej nabywane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch rodzajów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą także nieraz usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź istotny dla młodej pary cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]