Silnik szczotkowy DC

Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Masa maszyn, z którymi stykamy się codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, aby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, malutkie bądź olbrzymie, te urządzenia zmieniły nasze życie, lecz statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, z jakich modułów składają się ani jak funkcjonują te silniki.

Kto wynalazł i jak zbudowany jest silnik elektryczny na prąd stały?

Rolą silników DC jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od prawie dwustu lat i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego użycia w wszelkiego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych naukowców połowy XIX wieku, jak m.in. Gaston Planté, Michael Faraday i Thomas Davenport. Silniki DC złożone są ze stojana, wirnika, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne oraz szczotek. Dzisiaj często wykorzystywane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim w związku z brakiem tej często ulegającej awarii części, są uznawane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są powszechnie lubiane za bezszelestną pracę orazwysoką niezawodność.

Gdzie wykorzystuje się silniki DC?

Stwierdzenie, że silniki elektryczne na prąd stały są używane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz czytnik DVD bądź korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są podzespołem samochodzików oraz pociągów sterowanych na odległość, a więc zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które pewnie damy również naszym pociechom. Silniki tego typu napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w licznych branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż to one napędzają popularne rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniczków na prąd stały używają również pasjonaci elektroniki do realizacji najróżniejszych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki prądu stałego o niewielkiej mocy bez problemu da się zamówić w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od szanowanych światowych marek.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]