Więcej o węźle optycznym na www.telmor.pl.
Dzisiejsze sieci telekomunikacyjne prawie zawsze wykonuje się z użyciem kabli światłowodowych. Jest to skutkiem wyjątkowych właściwości tego kabla – płynności przekazu informacji i nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, sieci tego rodzaju nie mogłyby działać bez właściwych części umożliwiających transmisję danych i ich dekodowanie. By zamontować tego typu instalację potrzebne są takie części jak nadajniki optyczne czy multiswitche, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla działania każdej sieci – pozwalają wszak na zmianę sygnału optycznego na elektryczny i dzięki temu zapewnienie usług krańcowym odbiorcom. Jak więc działają? Jakie zalety powinien posiadać dobry węzeł optyczny?
Jak działa węzeł optyczny?
Jak przed momentem napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, by przesłać impuls elektryczny. Należy przy tym nadmienić, że jego funkcjonalność nie sprowadza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny może poza tym działać w drugą stronę. Pasmo, na jakim zwykle funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku mHz do aż 1 gigaherca. Dla sprawnego działania węzła optycznego potrzebna jest również właściwa osłona, chroniąca wrażliwe podzespoły w środku węzła przed kurzem, wodą i pozostałymi zagrożeniami – zwykle wykonana ze stali.
Węzeł optyczny – który jest najlepszy?
O tym, czy dany węzeł optyczny jest dobry, świadczą pewne cechy. Najważniejsze będzie pasmo działania urządzenia oraz poziom sygnału – od tego zależna jest bowiem ilość krańcowych odbiorców, do których dotrze dane. Poza tym warto sprawdzić pobór energii – w ogromnym stopniu rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy serwisowaniu instalacji, dobrze również przetestować sposób konfiguracji węzła – najlepiej, jeżeli umożliwia wygodną modyfikację ustawień.
Nasz adres:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]