System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

Więcej informacji o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, iż de facto codziennie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji względem Rosji jako odpowiedź świata na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z filarów efektywnego funkcjonowania światowej bankowości.

Co jest głównym atutem systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny funkcjonujący obecnie system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SORBNET, Express Elixir i SEPA.Na świecie wykorzystywane są też różnorodne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze jednego kraju.

Co jest zatem głównym atutem systemu bankowego SWIFT? Działa on niemal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i wiele innych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest także nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT popularnych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]