Polskie monety kolekcjonerskie – hobby, które może przynieść zysk

Więcej o monetach okolicznościowych.

Monety to nie tylko środek płatniczy, ale także przedmiot westchnień numizmatyków z całego świata. Numizmatyka, stanowiąca pierwotnie dziedzinę nauki badającą monety, medale a później też papierowe banknoty, sukcesywnie przeistoczyła się w uniwersalne hobby. Liczni numizmatycy widzą jednak zbieranie monet jako metodę lokaty finansów w dobra, mogące za kilkanaście lat przynieść niezłe dochody. Starannie wykorzystały to mennice z całego świata, rok w rok emitujące dziesiątki tysięcy cudownych monet okolicznościowych ze srebra i złota.

Numizmaty jako zyskowna inwestycja – złote i srebrne monety kolekcjonerskie

Motywów, dla których numizmatycy kolekcjonują banknoty i monety jest mnóstwo. Poniektórzy skupiają się na monetach okolicznościowych przygotowywanych w związku ze zbliżającą się rocznicą narodzin czy też śmierci ważnej postaci z obszaru nauki albo polityki lub znaczącego wydarzenia historycznego. Drudzy interesują się pieniędzmi, w następstwie tego kolekcjonują środki płatnicze rozmaitych krajów. Pozostali poszukują monet, których design posiada konkretny motyw, przykładowo związany z przyrodą albo sportem. Jest niemniej jednak grupa osób, której nie interesują popularne numizmaty wybijane w sporych nakładach z mosiądzu, miedzi oraz niklu, a która skupia się na monetach kolekcjonerskich ze szlachetnych kruszców, głównie ze srebra oraz złota. Oczywiście, tego typu numizmaty już w chwili emisji są kilka razy droższe aniżeli typowe monety kolekcjonerskie, jakkolwiek należy mieć świadomość, iż ich kupno bywa korzystną inwestycją. Po upływie czasu wartość złotych oraz srebrnych numizmatów może wyraźnie wzrosnąć, nie tylko z powodu limitowanej ilość konkretnego wzoru, ale także ze względu na potencjalny wzrost wartości kruszcu, którego są one wyprodukowane.

Co wpływa na cenę monety numizmatycznej?

Pasjonatom skupiającym się głównie na monetach emitowanych w Polsce z pewnością nie braknie interesujących eksponatów do zebrania. Raptem w minionych parunastu latach Mennica Polska wypuściła takie numizmaty jak np. 100. rocznica urodzin Jana Karskiego oraz seria Wielcy polscy ekonomiści z podobiznami między innymi Leopolda Caro i Mikołaja Kopernika. Większość polskich monet numizmatycznych to srebrne numizmaty z nominałem 10 zł. Ich cena, zależnie od wagi, nakładu oraz rocznika emisji, oscyluje w przedziale od 100 do około 350 zł. Srebrne i złote monety zamknięte są zazwyczaj w kapslu bądź umieszczone w holderze razem z certyfikatem.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]