Jak starać się o kredyt bez historii kredytowej?

Zaciąganie kredytów cieszy się dzisiaj wielką popularnością, nie wszyscy jednak mają na to szansę. Jest spora rzesza Polaków, którzy nie mogą wziąć kredytu, a to z powodu nieposiadania zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć tego rodzaju sytuacja i jak sobie w niej poradzić?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto może jej nie posiadać?

Banki najczęściej posiadają odrębne zasady, na podstawie których przyznają kredyty albo odmawiają ich udzielenia. Istnieją jednak ogólne warunki, determinujące fakt posiadania lub nie zdolności kredytowej. Po pierwsze, z odmową raczej spotkają się osoby, które posiadają już zaciągnięte kredyty. Na szczególne problemy muszą przygotować się ci, którzy nie brali dotąd ani jednego kredytu. Zaliczają się do nich zwłaszcza studiujący oraz kredytobiorcy, którzy na rynku pracy znajdują się od kilku lat i osiągają zbyt małe zarobki bądź są zatrudnieni na tzw. „śmieciówkach”. Z tym, że kredyt nie będzie im przyznany, muszą liczyć się również emeryci. Rzecz jasna, kredytu nie otrzymają także osoby, które nie są w stanie wykazać faktu posiadania przez nie pracy zarobkowej, a także pracujące za granicą. Czynniki takie powodują, że teoretycznie niemożliwe jest otrzymanie kredytu w banku, przez co wiele osób zaciąga pożyczki w firmach pożyczkowych. Nie warto tego robić, gdyż kredyty w takich firmach wiążą się z bardzo wysokimi opłatami i prowizjami.

Kredyty bez zdolności – to możliwe!

W przypadku braku zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porady pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Poradzi on, który bank ma mniej rygorystyczne przepisy i zechce przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik doradzi, w jaki sposób zbudować zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Największy wpływ na budowanie pozytywnej historii kredytowej ma terminowe spłacanie zobowiązań, warto zatem zakupić coś na raty, a także korzystać z karty kredytowej i kredytu odnawialnego w instytucji, w której planuje się ubiegać o kredyt. Świetnym wyjściem jest także na przykład ubieganie się o kredyt nie samodzielnie, lecz wspólnie z drugą osobą. By to osiągnąć, można uczynić współkredytobiorcami rodziców bądź – w przypadku osób, które i tak planowały ślub – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych rozwiązań, jakie doradzić może doświadczony pośrednik, jest bardzo dużo.