Home office – jak zorganizować sobie pracę w domu?

Do tej pory praca zdalna była dodatkiem do pracy w biurze. Z reguły była po prostu formą benefitu dla pracownika. W czasie utrzymującej się od kilkunastu miesięcy pandemii dla poniektórych home office stał się już codziennością. Ale nie każdy umie poradzić sobie z takim systemem pracy. Rozwiązaniem jest stosowna organizacja. Jak w związku z tym sprawnie wykonywać pracę z domu?

W związku z aktualnym stanem epidemiologicznym, dużo korporacji zdecydowało się przejść na tryb home office. Dla odsetka pracowników, którzy nie mieli wcześniej styczności z takim systemem pracy, efektywne zaplanowanie czasu bywa nie lada problemem, bo wymusza dostosowanie się do paru nowych reguł.

Jak stworzyć dobre miejsce do pracy w domu?

Przede wszystkim warto zorganizować sobie optymalne miejsce do pracy. W pożądanych okolicznościach jest to pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Ale nie zawsze jest to możliwe. Niekiedy posiadamy tylko minimum przestrzeni na postawienie biurka lub stolik i to również się sprawdzi. Ważne jest natomiast to, żeby strefa pracy była rozdzielona od strefy osobistej. Koniecznie trzeba także zadbać o oświetlenie, żeby było jak najbardziej naturalne.

Jak niewielkim kosztem zorganizować miejsce do pracy? Gdy nie masz w mieszkaniu stosownego krzesła czy biurka to zalecamy rozważyć jego zakup z drugiej ręki czy też sprawdzić lokalne propozycje sprzedaży w internecie.

Skrupulatne rozplanowanie codziennej pracy

Podczas pracy poza biurem kluczowa jest dyscyplina oraz sumienność w wykonywaniu zadań. Starajmy pracować podobnie, jak w trakcie pracy w biurze. W przypadku, jeśli nasze godziny pracy nie są z góry określone, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najefektywniej. Warto mieć na uwadze, by w czasie pracy nie planować domowych obowiązków. Najlepszym sposobem na skupienie się na pracy jest wyciszenie notyfikacji z portali społecznościowych i zastosowanie techniki Pomodoro, która polega 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową odstępem pomiędzy następnymi czynnościami.

Dress code a praca zdalna

Cały dzień przesiedziany w dresie mimo, że zdaje się być świetnym pomysłem, może niekorzystnie oddziaływać na terminowe wypełnianie obowiązków. Codzienne ciuchy mogą może być tak komfortowy, że będzie wywoływać rozleniwienie. By temu uniemożliwić warto zadbać o swój ubiór, w szczególności jeżeli w trakcie pracy zdarzają się zebrania przez internet. Będziesz się czuć wtedy bardziej profesjonalnie.

Utrzymanie relacji z kolegami z pracy

W przypadku trybu pracy na zdalną znikają ceremoniały biurowe np. poranne rozmowa przy herbacie, wspólne wyjście na obiad bądź dojazd do biura. Do podtrzymania koleżeńskich stosunków ze współpracownikami warto użyć darmowych komunikatorów np. Messenger. W razie konieczności omówienia czegoś jednocześnie z większą grupą pracowników, wygodniejsze będzie zebranie online przez Zoom, Google Meet czy Skype. Jeśli czujemy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z kolegami z biura też tematów prywatnych. W home office nadzwyczaj ważne jest znalezienie komfortu psychicznego, zwłaszcza kiedy sporadycznie widujemy się z innymi znajomymi.